termostat
Dodane przez Arecki dnia Kwiecień 23 2014 20:00:34
Jesli dasz kociol odpowiedni do 2 kondygnacji na raz, a bedziesz ogrzewal tylko pietro, to taki kociol bedzie nie ekonomiczny i w ciagu 2-3 lat zmarnujesz wiecej paliwa niz roznica kosztow zakupu malego kotla i po paru latach wymiana na wiekszy. Dokładnie nie znam przepisu, ale znajomy kupił mieszkanie w szeregowcu i okazało się, że nie może mieć kominka,bo na parterze pomieszczenie było za małe (poniżej 30mkw). Jest to w prawie budowlanym dokładnie określone. Jeśli jednak będziesz miał kominek, polecam rozprowadzenie ciepłego powietrza. Mam to u siebie. Turbina załącza się dzięki termostatowi, więc uruchamia się gdy jest dostatecznie ciepłe powietrze i wyłącza się gdy stygnie ( nie pompuje zimnego). Trochę turbina szumi, ale idzie się przyzwyczaić. Za dnia jej nie słychać. U mnie to sprawdza się. Zresztą w USA tylko tak są ogrzewane domki i mieszkania
Poza tym przy zbyt duzym kotle, bedzie wieksze ryzyko zagotowania wody w ukladzie i zadzialania ukladu schladzajacego. Wróciłem właśnie z "placu budowy" ze szkicami, ale niestety chwilowo AutoCad360 odmawia współpracy. Na tę chwilę mam szkic poglądowy, który w sumie najlepiej obrazuje o co chodzi. Na drugim szkicu rozrysowałem sobie jak mogłyby przebiegać trasy z rurkami. Miejsce ich ułożenia narzuca raczej krzywizna stropu (długa historia). Kolega pytał też o ten brakujący fragment ściany między salonem (centrum kondygnacji), a pomieszczeniem z obniżoną o 50cm posadzką. Tam ściany jako takiej nie będzie, poza tym fragmentem, który ma 50cm. Z racji niestety niewielkiego pomieszczenia i oszczędności miejsca myślałem o kominku wolnostojącym czeskiej Thormy, podobają mi się i żonie też no i są wersje AQUA z płaszczem 4kW. Decydując się na rozprowadzenie trzeba zabudować wkład no i nie można rozprowadzać ciepła do łazienki. Za to na płaszcz trzeba uważać latem czy jesienią albo wiosną żeby nie zagotować wody no i żywotność płaszcza straszą, że niska więc jestem już całkiem głupi. Instalacja to najmniejszy problem, lokale są w fazie dziury w ziemi i zmiany w projekcie na etapie budowy bezproblemowe po 1 i 2 opcję + oczywiście doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka.
Jesli zrobil bys rysunki rzutu budynku z boku lacznie z dachem, oraz przekroj przez te obnizone posadzki wzdluz linii zaznaczonych na czerwono, A-B i C-D, to sprobuje zrobic schemat CO, ktory mozna by pozniej przedyskutowac jesli beda w nim punkty ktore ci nie pasuja, lub koliduja z jakimis pozniejszymi detalami wykonczenia."