pompa
Dodane przez Arecki dnia Wrzesień 23 2013 20:53:51
Jestem w trakcie budowy domu 140 m2 w 3 strefie klimatycznej i blisko 2.Dom parterowy 12cm wełny na ścianach ,20 styropianu góra i dół,okna też pewnie będą ciepłe.W projekcie jest wpisany piec na eko-groszek 12kW gdyż chyba mniejszego nie ma.Planuję instalację rekuperatora lecz nie ma jej w projekcie.To co zdążyłem się zorientować w temacie to montując w całym domu podłogówkę mogę myśleć o pompie ciepła.A teraz do sedna sprawy a mianowicie mam kolegę który zajmuje się chłodnictwem i może pomóc złożyć te klocki w całość.Nie ma on niestety doświadczenia jeśli chodzi o układy z wymiennikami płytowymi. Z tego co czytałem w tym wątku to jest tu kilka osób biegłych w temacie a i jest jeden producent pomp ciepła i do was mam pytanie:czy robił ktoś PC na czynniku R134a?Pytam gdyż mogę kupić nową sprężarkę ZH26 która przy zastosowaniu R134a według katalogu miałaby około 7,5kW.
Gdyby udało mi się uzyskać zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 50W/m2 potrzebowałbym PC o mocy maks.7-7,5kW licząc z cwu czyli byłoby git.
Jakiej wielkości wymienniki byście zastosowali do tej konfiguracji?Jaki zawór rozprężny i z jaką dyszą ?Czy na R134a też jest potrzebny wymiennik regeneracyjny? I to na razie tyle jeśli chodzi o pompę ale mam jeszcze kilka pytań odnośnie reszty.
Miejsca mam na kolektor dolnego źródła sporo lecz niestety teren jest piaszczysty a wód gruntowych chyba brak.Podczas kopania pod przyłącze wody pojawiały się miejscami warstewki gliny ale bardzo cienkie.Teren chyba jest mało energetyczny jak dla PC ale po rozrysowaniu kolektora z czterech nitek rury fi 32 po 100m co 1 metr rozstawu zostało mi a w zasadzie to nie zostało miejsca na piąta nitkę.Przy czterech nitkach kolektor zajmuje około 500m2 działki.Musiałbym zrobić studzienkę zbiorczą i do kotłowni podciągnąć już grubszą rurą jakieś 18m tylko jaką 40 czy 50 mm? Czy to może wystarczyć dla mocy chłodniczej około 5,5kW? Czy pompa Wilo TOP S25/7 da radę przetłoczyć ciecz niezamarzającą w odpowiedniej ilości do wydajności PC ?Znalazłem kilka DTR pomp fabrycznych i tam przepływy dla glikolu kształtują się na poziomie 1500-1700l/h oraz 1000-1100l/h dla wody grzewczej czy tego się trzymać?
Na podłogówkę planuję dać około 1300m fi16 co da 20 pętli po około 65m.
Dużo rzeczy potrafię zrobić sam więc zadaje dużo pytań więc proszę o wyrozumiałość.
Aha jeszcze jedno widziałem na stronie Hubomag (avatar chyba Bodziopl) że robią pompy na R134a i też mają dobrą wydajność.
Jeszcze jedno, czy zasobnik ciepłej wody firmy Galmet SGW (S)B300 z dwoma wężownicami o łącznej powierzchni 2,5m2 da radę współpracować z pompą o mocy 7kW.