klimatyzacja serwerowni
Dodane przez Arecki dnia Czerwiec 23 2012 19:32:22
informacje, które umożliwią klasyfikację konieczności stosowania odpowiednich procesów obróbki powietrza w serwerowni w zależności od rodzaju urządzeń które się w niej znajdują .
potrzebuje informacji na następujący temat:
-jakie parametry musi spełniać powietrze wewnątrz serwerowni
-kiedy możemy stosować klimatyzację bez nawilżania, a kiedy jest ono konieczne? Tzn jaki rodzaj klimatyzacji stosujemy, przy jakich urządzeniach znajdujących sie w serwerowni?
-kiedy możemy zastosować normalną klimatyzację a kiedy musimy juz użyć klimatyzacji precyzyjnej
-skąd wziąć te informacje-od producentów sprzętu?, jakaś norma, rozporządzenie itd?
Klimat w serwerowni powinien spełniać wymagania sprzętu zainstalowanego w obiekcie. Do doboru urządzeń przyjmuje się zazwyczaj 24 st C i 45 % ww. Jednak parametry te mogą się zmieniać w zależności od wymagań inwestora. Jeśli inwestor życzy sobie coś najtańszego i decyduje się na splity to na pewno nie jest to licząca się serwerownia. Poważne firmy wymagają utrzymywania ścisłych parametrów powietrza: np 22 +- 1 st. C i 50 +- 5% ww. Generalnie w każdej typowej serwerowni powinno się stosować nawilżacze. Jeśli chodzi o chłodzenie pomieszczeń podobnych do serwerowni czyli z jakąś małą crossownicą która nie emituje ciepła, w połączeniu z baterią UPS-ów to faktycznie może nie być potrzeby utrzymywania wilgotności w ścisłych ryzach. W prawdziwej serwerowni, ale bez nawilżaczy, po serwerach będą skakać iskry a chwilę później sprzęt będzie do wymiany. Wpisz ASHRAE w googlu - dowiesz się coś niecoś o tej organizacji. zdaje sobie sprawe z tego ze wilgotność powinna byc kontrolowana ze względu na elektorstatyke.
zadałem te pytania bo bardziej znam się na klimatyzacji jak na tych urządzeniach z serwerowni
Moja teza jest taka:
-bezwzględnie nawilżanie stosować klimatyzacja powinno się przy urządzeniach emitujących dużo ciepła ale przede wszystkim przy takich, które posiadają elementy mechaniczne tzn np dyski obrotowe. Chodzi właśnie o ten przeskok iskry, który mógłby nastapic przy zbyt dużej wilgotności. chyba że się mylę...