dnd, d&d dungeons and dragons
 
klimatyzacja wentylacja
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Kategorie Newsów
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
FAQ
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
montaż klimatyzacji
systemy VRV
klimatyzacja serwerowni
systemy VRV
wentylacja a ekologia
klimatyzacja montaz
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 8
Najnowszy Użytkownik: DeLelep2412
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Tydzień temu kupiłem sobie zestaw bielizny w kolorze czarnym i granatowym. Twój dość przydługi wywód sprowadza się w zasadzie to tego, że to co kupiłem wcale nie jest bielizną, bo przecież "według autora tej idei" (pardon - tego pojęcia) bielizna musi być w kolorze białym. To tyle na temat "pisich mundrości".

No i oczywiście cały demokratyczny świat także cechuje się tym, że "z trudem potrafią czytać, a czytać ze zrozumieniem, to już rzadkość". Jedynymi sprawiedliwymi są J. Kaczyński i jego zwolennicy. Cała reszta to lekko tępawa i niedouczona tłuszcza.

Poza tym ciągłe gadanie o "woli narodu wyrażonej w powszechnym demokratycznym głosowaniu" staje się już powoli nudne. Ludzie (nie naród, bo ten w Polsce nie istnieje) głosowali na PiS z różnych powodów i bynajmniej głównym z nich nie było zawłaszczanie państwa i rozwalanie jego demokratycznych struktur. PiS z kampanii wyborczej to była zupełnie inna parta, niż obecny PiS przy władzy. pokój zagadek Warszawa
Gdybym chciał zrobić remont łazienki i podpisał kontrakt z fachowcem na tę pracę, to fakt zawarcia umowy nie daje mu prawa do zmieniania warunków umowy i samowolnego decydowania o tym jakie będę miał płytki czy wannę. PiS po wyborach zupełnie zmienił "zasady gry", a jego zwolennicy z uporem maniaka powtarzają: "zostali wybrani w demokratycznych wyborach, więc mogą wszystko". Nie, nie mogą.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Próba zestawienia rozważań o idei hydroelektronowej - wskazano, że możliwe jest fizycznie i technicznie oraz w zasięgu finansowym:
1]. - uzyskanie stosownego zbiornika, najlepiej by było ze szkła, może szkła pancernego, aby było widać (Wikipedia: Szkło pancerne),
2]. - uzyskanie czystej wody o jakości wynikającej z zastosowanej techniki,
3]. - uzyskanie swobodnych elektronów (elektrony mogą się przemieszczać w wodzie oraz zatrzymać oraz poruszają się ruchem wynikającym z oddziaływaniem z cząsteczkami wody)
4]. - wprowadzenie do zbiornika swobodnych elektronów oraz wody w ilości wynikającej z zastosowanej metody (techniki i szczelności),
5]. - zakres wiedzy i inżynierii nie wykracza poza stan dostępny na rynku,
6]. - niezbędna jest w realu publikacja w profesjonalnym ujęciu naukowym/ inżynieryjnym,
7]. - w przypadku powodzenia, należy podkreślić wykorzystanie tu internetu oraz Wikipedii.
Uwagi: Powyższe można poprawić w treści zapisu i kolejności oraz dodać brakujące składniki zakresu niezbędnego do wykonania eksperymentu.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Niemcy oparli swoją politykę energetyczną na węglu.
Ciekawe? Czy jest jakaś zbieżność ich polityki z celowym zadłużaniem POLSKICH kopalń, w stylu wzrost kosztów zarządu spółek węglowych o 500 % w ciągu kilku ostatnich lat? No oczywiście, że jest tylko nie w POlish TV.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Skromnie zauważam iżem pierwszy tu o mamce pisał, także sam termin: "zbiornik z mamką" mój ci on jest , co z pewnością Starszyzna tego forum potwierdzi ! [zbiornik z mamka - tzn. te słowa , a nie konstrukcję, wymyśliłem przez analogię do systemu zasilania w przedwojennym samolocie: nad pilotem mały zbiorniczek ` 15l a u dołu duży i ręczna pompa paliwowa, ten układ polscy piloci nazywali mamka - bo duży karmił małego benzyną, tu u nas duży karmi małego ciepłem i tak się tu na forum, a nawet poza nim utarło !], mniej więcej w tym samym czasie, czyli ok. 2005 r przymierzałem się do znanego już wtedy układu z "parafiną" , nawet znalazłem jakieś wykresy , schematy, ... . no i stwierdziłem że w pewnych warunkach warto, ale TYLKO w pewnych warunkach ! (projektowanie jest sztuką implikacji kompromisów - też moje !)5 minut otwarcia: sprężarki, filtra ! przed łączeniem ww komponentów, przedmuchaj suchym azotem cały układ, potem dolutuj wysokie do sprężarki i cały czas lekko dmuchaj azotem lutując filtr, następnie szybko lutuj niskie sprężarki i dmuchaj azotem w część niskociśnieniową i popraw jeszcze w wysoką, potem masz czas, no i klasycznie azot 30 bar, kontrola szczelności, próżnia i czynnik, jeżeli coś niejasne to sam pomyśl żeby w rurkach przed hermetyzacją był azot, i uwzględnij że sprężarka ma zawór zwr. na wysokim. Z tymi rurkami napełnionymi azotem to różnie bywa - zazwyczaj między bajki włożyć. Podstawą jest dobrze wykonana próżnia, z uwzględnieniem, jak mój Przedmówca wspomniał, zaworu zwrotnego w sprężarce czy też elektrozaworu - znaczy wyciągaj próżnię po obu stronach tych "przegród". W czasie lutowania to azot głównie zapobiega tworzeniu się nagaru. Ważne żeby rurki i inne elementy, które używasz do montażu nie miały okazji zebrać wilgoci wewnątrz, np na skutek różnicy temperatur powodującej osadzanie rosy. Potem próżnia pompą dwustopniową: im dłużej tym lepiej.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zbiornik z tworzywa 1000l po koncentracie napojów który już mam. W nim małe zakręcane pojemniki z woskiem. W zbiorniku woda o ciśnieniu zero, układ otwarty, wymiennik, pompa, zawór z siłownikiem odcinającym PCi. Zbiornik nie zajmuje aż tak dużo miejsca 1x1x1m. Jako wosk - olej potny, cena ok 2,5kplz/tonę. Zaolejenie kilkanaście procent. Ciepło topnienia 44 st C.
Post#2252 24 Lip 2011 15:22 Re: Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
To teraz zastanów się jaka będzie temperatura skraplania przy ładowaniu zasobnika i pewnie okazuje się , że koszty ładowania z powodu niskiego COP będą wyższe niż koszty normalnego ogrzewania w drogiej taryfie.Pewny skutek to podłogówka z grubą wylewką.W akumulatorze woskowym przestrzenie wypełnione woskiem są bardzo cienkie , a powierzchnia wymiany ciepła ogromna .
Wszelkie połączenia skręcane są mniej pewne niż twarde lutowanie. Z drugiej strony skręcane ułatwiają serwisowanie . Z trzeciej strony to lutowanie wymaga pewnej wprawy - to dużo trudniejsze niż lutowanie cyną, szczególnie trudne jest lutowanie wymienników . "Profesjonalne" rozwiązanie są lutowane, ale często nie mają nie tylko zbiorniczka skroplin , czy zaworu elektromagnetycznego. Zamówię próbkę żeby pomierzyć ciepło utajone i ciężar/objętość. To jest jako opcja dodatkowa, najpierw sprawdzę tam gdzie najchłodniej (poddasze) klimakonwektor. I jeszcze parę pytań, czy elektrozawór na lutowanie, to samo filtr, gdzieś się spotkałem że ktoś zastosował filtr na połączenie skręcane. Czy zbiornik jest konieczny, też się spotkałem że ktoś zastosował duży filtr jako takie jakby naczynie wyrównawcze. Jeśli tak, to jak umiejscowić żeby nie łapał oleju. Wymienniki lepsze na lutowanie ale pewnie większe ryzyko rozlutowania czy mogą być skręcane.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Jesli dasz kociol odpowiedni do 2 kondygnacji na raz, a bedziesz ogrzewal tylko pietro, to taki kociol bedzie nie ekonomiczny i w ciagu 2-3 lat zmarnujesz wiecej paliwa niz roznica kosztow zakupu malego kotla i po paru latach wymiana na wiekszy. Dokładnie nie znam przepisu, ale znajomy kupił mieszkanie w szeregowcu i okazało się, że nie może mieć kominka,bo na parterze pomieszczenie było za małe (poniżej 30mkw). Jest to w prawie budowlanym dokładnie określone. Jeśli jednak będziesz miał kominek, polecam rozprowadzenie ciepłego powietrza. Mam to u siebie. Turbina załącza się dzięki termostatowi, więc uruchamia się gdy jest dostatecznie ciepłe powietrze i wyłącza się gdy stygnie ( nie pompuje zimnego). Trochę turbina szumi, ale idzie się przyzwyczaić. Za dnia jej nie słychać. U mnie to sprawdza się. Zresztą w USA tylko tak są ogrzewane domki i mieszkania
Poza tym przy zbyt duzym kotle, bedzie wieksze ryzyko zagotowania wody w ukladzie i zadzialania ukladu schladzajacego. Wróciłem właśnie z "placu budowy" ze szkicami, ale niestety chwilowo AutoCad360 odmawia współpracy. Na tę chwilę mam szkic poglądowy, który w sumie najlepiej obrazuje o co chodzi. Na drugim szkicu rozrysowałem sobie jak mogłyby przebiegać trasy z rurkami. Miejsce ich ułożenia narzuca raczej krzywizna stropu (długa historia). Kolega pytał też o ten brakujący fragment ściany między salonem (centrum kondygnacji), a pomieszczeniem z obniżoną o 50cm posadzką. Tam ściany jako takiej nie będzie, poza tym fragmentem, który ma 50cm. Z racji niestety niewielkiego pomieszczenia i oszczędności miejsca myślałem o kominku wolnostojącym czeskiej Thormy, podobają mi się i żonie też no i są wersje AQUA z płaszczem 4kW. Decydując się na rozprowadzenie trzeba zabudować wkład no i nie można rozprowadzać ciepła do łazienki. Za to na płaszcz trzeba uważać latem czy jesienią albo wiosną żeby nie zagotować wody no i żywotność płaszcza straszą, że niska więc jestem już całkiem głupi. Instalacja to najmniejszy problem, lokale są w fazie dziury w ziemi i zmiany w projekcie na etapie budowy bezproblemowe po 1 i 2 opcję + oczywiście doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka.
Jesli zrobil bys rysunki rzutu budynku z boku lacznie z dachem, oraz przekroj przez te obnizone posadzki wzdluz linii zaznaczonych na czerwono, A-B i C-D, to sprobuje zrobic schemat CO, ktory mozna by pozniej przedyskutowac jesli beda w nim punkty ktore ci nie pasuja, lub koliduja z jakimis pozniejszymi detalami wykonczenia."
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
klimatyzacjaJestem w trakcie budowy domu 140 m2 w 3 strefie klimatycznej i blisko 2.Dom parterowy 12cm wełny na ścianach ,20 styropianu góra i dół,okna też pewnie będą ciepłe.W projekcie jest wpisany piec na eko-groszek 12kW gdyż chyba mniejszego nie ma.Planuję instalację rekuperatora lecz nie ma jej w projekcie.To co zdążyłem się zorientować w temacie to montując w całym domu podłogówkę mogę myśleć o pompie ciepła.A teraz do sedna sprawy a mianowicie mam kolegę który zajmuje się chłodnictwem i może pomóc złożyć te klocki w całość.Nie ma on niestety doświadczenia jeśli chodzi o układy z wymiennikami płytowymi. Z tego co czytałem w tym wątku to jest tu kilka osób biegłych w temacie a i jest jeden producent pomp ciepła i do was mam pytanie:czy robił ktoś PC na czynniku R134a?Pytam gdyż mogę kupić nową sprężarkę ZH26 która przy zastosowaniu R134a według katalogu miałaby około 7,5kW.
Gdyby udało mi się uzyskać zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 50W/m2 potrzebowałbym PC o mocy maks.7-7,5kW licząc z cwu czyli byłoby git.
Jakiej wielkości wymienniki byście zastosowali do tej konfiguracji?Jaki zawór rozprężny i z jaką dyszą ?Czy na R134a też jest potrzebny wymiennik regeneracyjny? I to na razie tyle jeśli chodzi o pompę ale mam jeszcze kilka pytań odnośnie reszty.
Miejsca mam na kolektor dolnego źródła sporo lecz niestety teren jest piaszczysty a wód gruntowych chyba brak.Podczas kopania pod przyłącze wody pojawiały się miejscami warstewki gliny ale bardzo cienkie.Teren chyba jest mało energetyczny jak dla PC ale po rozrysowaniu kolektora z czterech nitek rury fi 32 po 100m co 1 metr rozstawu zostało mi a w zasadzie to nie zostało miejsca na piąta nitkę.Przy czterech nitkach kolektor zajmuje około 500m2 działki.Musiałbym zrobić studzienkę zbiorczą i do kotłowni podciągnąć już grubszą rurą jakieś 18m tylko jaką 40 czy 50 mm? Czy to może wystarczyć dla mocy chłodniczej około 5,5kW? Czy pompa Wilo TOP S25/7 da radę przetłoczyć ciecz niezamarzającą w odpowiedniej ilości do wydajności PC ?Znalazłem kilka DTR pomp fabrycznych i tam przepływy dla glikolu kształtują się na poziomie 1500-1700l/h oraz 1000-1100l/h dla wody grzewczej czy tego się trzymać?
Na podłogówkę planuję dać około 1300m fi16 co da 20 pętli po około 65m.
Dużo rzeczy potrafię zrobić sam więc zadaje dużo pytań więc proszę o wyrozumiałość.
Aha jeszcze jedno widziałem na stronie Hubomag (avatar chyba Bodziopl) że robią pompy na R134a i też mają dobrą wydajność.
Jeszcze jedno, czy zasobnik ciepłej wody firmy Galmet SGW (S)B300 z dwoma wężownicami o łącznej powierzchni 2,5m2 da radę współpracować z pompą o mocy 7kW.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wentylacja"Szybkiego obniżania temperatury wymagają owoce jagodowe. Najlepsze efekty schładzania truskawek uzyskuje się w tunelu z wymuszonym obiegiem powietrza, który pozwala na obniżyć temperaturę tych owoców z ponad 20°C do 0°C w ciągu 1,5 godziny. W takim zakresie temperatury chłodzenie bez wymuszonego obiegu powietrza trwa ponad 20 godzin. Dodatkowo warunki przechowywania truskawek można poprawić przez podniesienie w komorze (lub szczelnie okrywającą owoce pod folią) stężenia CO2 do 20% i utrzymanie temperatury 2°C." Tak więc wracamy do precyzyjnego określenia warunków brzegowych dla konkretnej komory i konkretnego produktu. Z powyższego cytatu wynika bowiem, że sporo zawyżyłeś temperaturę końcową przechowywania truskawek chyba, że po schłodzeniu do 8 st nie przechowujesz truskawek tylko następnego dnia dostarczasz do skupu. Agregat (typ) to sprawa wtórna. Najpierw precyzyjnie trzeba określić warunki by właściwie policzyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą. 2 szt takich chłodnic byłyby chyba niezłym wyborem- blacha bodaj nierdzewna.
Lub cos z firmy Frigabohn.
Niech ci zresztą ktoś dobierze kto ci będzie sprzedawał.
Możesz zamontować mniejszy zestaw, wtedy jedna chłodnica(15-18 kW) ale nie osiągniesz szybkiego schładzania.
Znaczny wydmuch wentylatorów jest potrzebny, aby szybko "prześwietlić "towar.
Inaczej ma się sprawa w przypadku normalnego przechowywania.
Podałem ci wydajności tak na pałę, pewno trochę przesadzone, ale dokładnie może ci wyliczyć np. Pan E.Garbacz.
Możesz rozejrzeć się na alledrogo, bywają okazje używanych.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
klimatyzator LG ARTCOOLNie miałam okazji doświadczyć jak sobie radzą akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym. Reklama zachwala, że akumulują ciepło do 800C i "wypuszczają" przez wentylatory tyle, ile potrzeba, żeby utrzymać zadaną temp.
Można by sądzić, że jeśli ani razu nie wypuści ciepła, to w kolejną noc nie pobierze energii, ale tak nie jest. Jedyna zaleta to indywidualny sterownik w każdym pokoju. Teraz mam problem z osiągnięciem temp. w skrajnym pokoju i włączyłam piec na 1kw. Od razu klimat się poprawił. Przynajmniej nie ma odczucia chłodu wentylacja. Zastanawiam się czy wykonawca nie rozminął się z doborem grzejnika na pokój 15x3=45m3.
W projekcie było wynegocjowane 120x60cm ale 3 panele!
Dał grzejnik z dwoma panelami, twierdząc, że to aż nadto. Teoria swoje, praktyka swoje. Tylko jak gadać z pewnymi siebie fachowcami? 3-panelowy grzejnik wygląda kolubryniasto, ale może pójdę w instalację drugiego grzejnika np. 60x90cm w zimnym kącie pokoju. Chyba , że znowu mnie przegada, ze tak się nie robi. Ech, fachowcy... nie mam do nich szczęścia ani argumentów. mój kocioł faktycznie nie hula w każdej minucie-robi takie cykle..później będzie czas to policze ile chodzi na ile przestaje kiedy sie załącza itd..
Ja mam bezprzewodowy ale mąż go na specjalną taśme do luster przykleił ze choćbym chciała na chwilę oderwac to pewnie odpadło by pół ściany
mój odczyt dziś 8:00 217.990 (dodam że od 5-7piec mial tryb komfort wentylacjiale chodził ciągle do 8 też bo w domu było 19st!!! ) a że mam dzis wolne postanowiłam go zostawić na caly czas zmniejszajac po 8:00 ustawienia pica na 48. Odczyt o 12:00 czyli 4 godziny : 219.202
w domu ciepło 21 stopni
zużycie przez 4 godziny (2stopnie w domu więcej) 1.21m3 0.30m3/h
od razu po odczycie tryb komfort zmieniłam... dałam na 20.5 bo bujał by dalej aż do 21.5 (gdzie pewnie jeszcze troche by to trwało zanim by dobił
porównując od wczoraj od 8 do dziś do 8 zużycie 4.76m3 24 godziny na godzine daje to 0.20m3 mysle to jest duża!oszczędnośc
przy tym ze piec wczoraj chodził od 14 do 22 przy piecu na 50
dziś od 5:00 piec na 50 (pewnie w nocy też sie włączał)
po 8:00 piec 48
do tego dochodzi wentylacja i podgrzanie ciepłej wody-mysle ze nie jest to zły wynik
dodam ze na dworze rano jest 0 w nocy ppewnie minus a w dzien +3
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
LG LIBEROBiuro/gabinet 18m2. Brak klimatyzacji i zgody wlasciciela na montaz czegokolwiek za oknem. Idzie lato i spedze je w tej klitce. Pozostaje kupic jakis przenosny klimatyzator.

Chce kupic cokolwiek. Ma byc tylko uzasadniona nadzieja by sprzet dozyl konca tego roku. Nic wiecej nie trzeba. Rure za okienko wyprowadzic dam rade. Miejsce na wylewanie wody tez jest.

Kierujac sie na Alledrogo by zapoznac sie z daleko-wschodznia mysla techncizna znalazlem takie wynalazki:

- CLIMA COMFORT 109 / 700zl
- HOMEBASE BTU 9000 / 600zl
- SAECO AC 8000 / 800zl
- TORELL 25R / 600zl
- CLATRONIC CL 3134 / 700zl

Chce kupic ktorys z nich. Proste pytanie - ktory wybrac? Pod koniec roku moge go nawet wywalic lub oddac komus potrzebujacemu. W grudniu wybuduja mi nowe biuro z normalna klimatyzacja...Prawda jest taka że raczej nic markowego z przenośnych znjdziesz:(
Tak że co kupisz to podziała do końca roku.
Poszukaj w razie "draki"coś blisko miejsca zamieszkania żeby można było szybko zareklamować ;)
Wydaje mi się im wyższą moc weźmiesz tym trwalsze będzie (rzadziej uruchamiać się będzie sprężarka)
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
klimatyzacja informacje, które umożliwią klasyfikację konieczności stosowania odpowiednich procesów obróbki powietrza w serwerowni w zależności od rodzaju urządzeń które się w niej znajdują .
potrzebuje informacji na następujący temat:
-jakie parametry musi spełniać powietrze wewnątrz serwerowni
-kiedy możemy stosować klimatyzację bez nawilżania, a kiedy jest ono konieczne? Tzn jaki rodzaj klimatyzacji stosujemy, przy jakich urządzeniach znajdujących sie w serwerowni?
-kiedy możemy zastosować normalną klimatyzację a kiedy musimy juz użyć klimatyzacji precyzyjnej
-skąd wziąć te informacje-od producentów sprzętu?, jakaś norma, rozporządzenie itd?
Klimat w serwerowni powinien spełniać wymagania sprzętu zainstalowanego w obiekcie. Do doboru urządzeń przyjmuje się zazwyczaj 24 st C i 45 % ww. Jednak parametry te mogą się zmieniać w zależności od wymagań inwestora. Jeśli inwestor życzy sobie coś najtańszego i decyduje się na splity to na pewno nie jest to licząca się serwerownia. Poważne firmy wymagają utrzymywania ścisłych parametrów powietrza: np 22 +- 1 st. C i 50 +- 5% ww. Generalnie w każdej typowej serwerowni powinno się stosować nawilżacze. Jeśli chodzi o chłodzenie pomieszczeń podobnych do serwerowni czyli z jakąś małą crossownicą która nie emituje ciepła, w połączeniu z baterią UPS-ów to faktycznie może nie być potrzeby utrzymywania wilgotności w ścisłych ryzach. W prawdziwej serwerowni, ale bez nawilżaczy, po serwerach będą skakać iskry a chwilę później sprzęt będzie do wymiany. Wpisz ASHRAE w googlu - dowiesz się coś niecoś o tej organizacji. zdaje sobie sprawe z tego ze wilgotność powinna byc kontrolowana ze względu na elektorstatyke.
zadałem te pytania bo bardziej znam się na klimatyzacji jak na tych urządzeniach z serwerowni
Moja teza jest taka:
-bezwzględnie nawilżanie stosować klimatyzacja powinno się przy urządzeniach emitujących dużo ciepła ale przede wszystkim przy takich, które posiadają elementy mechaniczne tzn np dyski obrotowe. Chodzi właśnie o ten przeskok iskry, który mógłby nastapic przy zbyt dużej wilgotności. chyba że się mylę...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


to co jest dobre w klimatyzacja i wentylacja Warszawa

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu